Novoročné oslavy po španielsky

Možno ste už zažili Vianoce a Silvestra  v inej, južnej krajine. Ak áno tak viete, že je to úplne iné kafé  ako zostať oslavovať doma.  Napríklad mne blízke,  španielske novoročné sviatky začínajú už na Štedrý deň a končia Tromi kráľmi. Keďže v Španielsku žije 99 % katolíkov, väčšina rodín sa  pripravuje  na klasickú rodinnú oslavu. Upratovanie domov, vypekanie , zdobenie domov je súčasťou adventného  obdobia rovnako ako u nás .  V deň kedy sa slávi narodenie Krista oslavujú Španieli aj Deň svätých. Spomínajú na všetky tie deti, ktoré Herodes zabil po narodení Mesiáša.  Potom nasleduje slávnosť nového roku.

IMG_0837

Ako ho Španieli oslavujú ?

Na rozdiel od Vianoc je príchod Nového roka hlučnejší, možno porovnateľný s našimi Silvestrom.  Ľudia sa   zhromažďujú na uliciach, v baroch …a tesne pred polnocou keď párty dostáva poriadne grády, na uliciach sa tancuje organizujú sa rôzne súťaže a hry. Presne ako u nás o polnoci nesmie chýbať ohňostroj. Rozlieva sa šampanské a všade dokola sa spieva.

Čo sa definitívne odlišuje od našich osláv je, že masu oslavujúcich rozveseluje dobrovoľník tzv. Olentzer, ktorý na Silvestra v tradičnom španielskom ručne vyrobenom a vyšívanom kostýme s fľašou dobrého vína v ruke rozlieva a rozospieva svoje okolie. Deťom rozdáva darčeky, ktoré môžu rozbaliť až ráno.

IMG_1292

Prespať polnoc  – kuriózna oslava

Je taká dedina v západnom Španielsku , ktorá má dosť netradičný novoročný zvyk. Celá dedina naštartuje Nový rok netradičným zvykom – Silvestra prespí a oslavuje ho už na poludnie. Celá dedina Villar de Corneja teda približne 50 ľudí a návštevníkov oslavuje už 12 hodín vopred.

Dôvod je dosť prozaický, priemerný vek dedinčanov, predstavuje 75 rokov. V tejto horami obklopenej dedinke prebiehajú oslavy už od roku 2004 . Možno tip na oslavy konca roka pre tých z vás, ktorý vyhľadávate totálny silvestrovský kľud .

20171109_125439

Keď oslavy skončia, treba vykročiť do Nového roka sviežo, zdravo  a možno aj s troškou odvahy. Rôzne komunity ktoré tu žijú, teda najmä na pobreží , takže sas necítite ako cudzinec, je tu nemecká, holandská, anglická, slovenská ale aj španielska komunita. 😉 A prvého januára sa na pláži stretne mix týchto komunít aby  spolu skočili  do mora. Na tom by nebolo nič divné ak by ste sa nachádzali v tom čase napríklad v Karibiku, alebo v Indickom oceáne. Ale stredozemné more v januárovych dňoch dosahuje teplotu maximálne 12 stupňov, brrrr. Euforický spoločný skok do vody pritom nie je vôbec negatívnym zážitkom, práve naopak. Avšak po vylezení z nej doporučujem (z vlastných skúseností)  dopriať si dobrú šťrďhodinku pod horúcou sprchou alebo vo vani 😉

 Vykročte tou správnou nohou, robte všetko správne a zostaňte nádherné! Želám veľa zdravia v Novom roku.

IMG_4343.JPG

IMG_4372

podobný článok bol zverejnený na webe nadherna.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s