Koľko potrebuje človek na to aby bol šťastný ?

Položili ste si už niekedy podobnú otázku, máte pred sebou nejaké číslo koľko by to malo byť?  Ak nie možno vám pomôže tip od pána Deatona, nositeľa Nobelovej ceny, ekonóma, ktorý tvrdí, že človek by mal žiť bezstarostný život pri ročnom plate 61.000 Euro, teda „pouhých“ 5083 Euro mesačne. A je to tu, veď koľkí z nás sa môžu pýšiť takýmto príjmom ?

Viac znamená naozaj aj viac šťastia?

Takmer žiadna otázka nás netrápi viac ako  vzťah medzi bohatstvom a spokojnosťou. V každodennom živote málo čo ženie ľudí tak ako otázka v spojení peniaze naozaj= šťastie?!  Koľko potrebujem, aby som bol trvale šťastný? Budem šťastnejší keď sa mi zvýši plat? Sú bohatí ľudia naozaj šťastnejší? Alebo by sme nemali pripisovať mamone taký význam? Z histórie a najmä konzumnej súčasnosti vieme, že sila peňazí je väčšia, než by sme si chceli pripustiť a viac je žiaľ naozaj viac.

Peniaze dávajú  slobodu

Viac peňazí rovná sa viac slobody a teda možnosť žiť život podľa vlastných predstáv. Kto by si toto neprial. Dostatok financií ponúka možnosť realizovať svoje sny, podnikať, cestovať, investovať atď. Avšak slobodu dosiahneme iba ak sme pánmi svojho času a nemusíme sa niečomu, alebo niekomu podriaďovať. Najideálnejšia z možností je stať sa investorom a časom si užívať plody investície, pokiaľ sa ukáže že bola správnou.

Vždy nespokojní

Treba myslieť aj na to, že sú medzi nami „veční nespokojenci“, ktorí aj keď dosiahnu svoje méty, alebo vlastnia hmotný majetok nie sú spokojní a teda ani šťastní. Do tejto skupiny môžu patriť napríklad dedičia bohatých rodičov.

Šťastní sú tí, ktorí sa dokážu radovať z maličkostí, nepotrebujú vlastniť celý svet a často krát do tejto skupiny patria ľudia, ktorí pochopili hodnoty života a vedia, že pokiaľ majú zdravie a lásku  majú aj šťastie.

Zaujímavé je, že Slovensko sa podľa analýzy OSN Happiness report v rebríčku najšťastnejších národov sveta ocitá na pomerne nízkej 46. priečke. Otázka je či by nás naozaj urobilo šťastnejšími len to ak by sme viac prosperovali.

Byť bohatým sa treba naučiť

Byť bohatý sa treba naozaj naučiť a bohatstvo neznamená iba mať veľa peňazí, ale bohatstvo musíme mať aj v sebe. A ak nevieme nakladať s malým bohatstvom, nebudeme to vedieť  ani s veľkými.

Podľa sociologičky Kusej „peniaze majú značný vplyv na šťastie človeka, a existuje pomerne silná súvislosť medzi výškou príjmu  a pocitom šťastia. Platí to najmä pre také krajiny akou je naša – “tak trochu” konzervatívna, kde byť chudobný, znamená zažívať rôzne obmedzenia, nemať dostatočnú lekársku starostlivosť a teda  zhoršené zdravie a možno aj pocit vylúčenia zo slušného života.“ Lebo všeobecne platí fakt, ak máme uspokojené základné potreby, tak sme aj spokojnejší a iste,  aj šťastnejší.“

A ozaj na otázku  koľko potrebuje človek na to, aby bol šťastný si naozaj musí zodpovedať každý sám :). Veď niekedy nás urobí šťastnými aj to, ak niekam vypadneme zo známeho prostredia. Nemusíme mať pritom ani vysoký budget, na šťastie existuje zdieľaná ekonomiky, vďaka ktorej  si vystačíme zo zopár eurami vo vačku ale veci, ktoré zažijeme môžu mať pre náš život obrovský význam.

Tento článok bol zverejnený aj na webe https://www.benjaminsig.com/2018/01/02/kolko-potrebuje-clovek-na-aby-bol-stastny/

Páčil sa ti článok, praješ si napísať podobný? Kontaktuj ma, pozri si moju ponuku

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s