Sprievodca kúpou nehnuteľnosti v Španielsku

Ak ste sa už  rozhodli pre konkrétnu nehnuteľnosť  a chystáte sa investovať v Španielsku,  na pobreží Costa Blanca, potrebujete informácie ako postupovať a čo všetko budete potrebovať.

N.I.E.  – španielske daňové číslo

Či už  kupujete ako fyzická, alebo právnická osoba, ste  cudzinec a potrebujete  tzv. N.I.E. číslo (Número de Identificacion de Extranjeros) je to španielske daňové číslo. Každá lepšia realitná kancelária vám ho pomôže vybaviť.

Ideálne je oň požiadať vopred  Bratislave na španielskom veľvyslanectve KONTAKTNÉ ÚDAJE TU, kde to trvá ca jeden mesiac, alebo ak ste v Španielsku  vybavuje na miestnej polícii a číslo vydáva ministerstvo vnútra. Povolenie na pobyt nepotrebujete, iba ak by ste boli plánovali zostať v krajine dlhšie ako 183 dní v roku. V tomto prípade by ste mali požiadať o rezidenciu.

Účet v španielskej banke 

Nie je povinný, ale  odporúča sa ho mať. Všetky platby spojené s kúpo,u ako sú notárske poplatky, DPH, daň z nehnuteľnosti, energie sa musia platiť v Španielsku. V prípade, že požiadate španielsku banku o hypotéku, je to nutnosť. Otvorenie trvá ca 10 min a poplatky sú podobné našim.

Rezervácia nehnuteľnosti

Ak je list vlastníctva (Nota simple informativa) v poriadku, môže sa urobiť rezervačná zmluva (Contrato de Aras) , je podobná našej zmluve o budúcej zmluve a následne sa zaplatí záloha (Senal) vo výške od 3000  Eur až do 10 % z celkovej sumy nehnuteľnosti.  Pri novostavbách sa často platí záloha vo výške 6000 – 12 000 Eur.

Rezervačná  zmluva garantuje to, aby majiteľ neponúkal nehnuteľnosť na predaj ďalej a taktiež je to záväzok záujemcu, keďže skladá zálohu. Platí sa na účet realitnej agentúry, alebo notára . V niektorých prípadoch sa platí aj druhá splátka ktorá  predsatvuje  10% z celkovej kúpnej ceny, a táto sa platí týždeň až mesiac (podľa dohody s majiteľom) pred notárskym termínom.

V prípade, že kupujúci odstúpi od zmluvy, stráca celú výšku zálohy a v prípade, že odstúpi od zmluvy predávajúci, kupujúci dostáva od predávajúceho dvojnásobok zaplatenej zálohy.

Podpísanie kúpnej zmluvy

Uskutočňuje sa výhradne za prítomnosti notára.  Kúpnou zmluvou je Notársky zápis o vlastníctve nehnuteľnosti – doklad o vlastníctve,  Escritura de comproventa.  Vyhotovuje ju štátny notár, ktorý pred podpisom kúpnej zmluvy zablokuje nehnuteľnosť na katastri. Po podpise zmluvy všetkými stranami notár požiada o registráciu nového majiteľa na katastri a na finančnom úrade. Na rozdiel od našich pravidiel sa španielska nehnuteľnosť  ihneď po podpise zmluvy stáva majetkom kupujúceho.

Registrácia nadobudnutej nehnuteľnosti 

Zmena v katastri sa uskutoční v priebehu 4-6 mesiacov. Dokladom o vlastníctve je Ecritura de Compraventa. Notár zabezpečuje  úhradu poplatkov za vklad, daní spojených s prevodom, rieši aj zmenu energií (plyn, voda, elektrika ..) na nového majiteľa. Celkové náklady kupujúceho sú ca 11.5 až 12 % zo sumy nehnuteľnosti (10 % daň z nehnuteľnosti, ca 2 % notárske poplatky)

Jednorazové dane a poplatky 

Iba pri nových objektoch – DPH vo výške 10 %  sa platí v prípade kúpy novej nehnuteľnosti priamo od developera , k tomu sa pripočíta 1,5 -2 % za právne úkony (Actos Jurídicos Documentados)

Percentá Druh daní Španielsky názov Ako často sa platí
0,3- 1,3% daň z nehnuteľnosti I.B.I. 1x ročne
1.1% daň z príjmov nerezidentov IRPF 1x ročne po roku kedy prišlo ku kúpe
0.2 – 2.5% daň z majetku ISEP 1x ročne

Poznámka autorky : bežné ročné výdavky s užívaním domu , ktorý má napr. hodnotu 250 000 Euro /dane , poistenie, komunálny odpad , záhradník a čistenie bazéna  sú  ca 2300 Euro/ za rok. Majiteľ si určí, ktoré služby bude  využívať.

V tabuľke sú orientačné percentá, keďže zdaňovanie v Španielsku je komplexné a veľmi závisí od autonómnych oblastí a od autorít. Najlepšie si nechať poradiť dobrým, lokálnym daňovým poradcom.

V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktujte. Aktuálnu ponuku nehnuteľností na pobrežiach Costa Blanca a Costa del Sol  nájdete tu www.spanielskenehnutelnosti.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s