Burácajúce oslavy Las Fallas v Denia

Ak si plánujete cestu do Španielska na biele pobrežie Costa Blanca, doporučujem urobiť to v čase keď Valencia a okolité mestá oslavujú Svätého Jozefa. V španielskom  kalendári ho nájdete ako San José a domáci ho nazývajú aj Pepe. Sú magnetom  pre tisícky nielen turistov, platené miesta na námestiach a promenádach si kupujú najmä domáci.  Konajú sa v čase keď je španielska jar už v plnom prúde, síce kúpanie v mori je studené, ale pre návštevy miest a atrakcií vhodné obdobie. Na ulici stretnete turistov, ktorí prišli do Španielska prezimovať a často je pre nich Fallas uzavretím ich sezóny, po nej začnú pomaly baliť kufre a vracajú sa do svojich rodných krajín.

Fallas priprava II

Príprava osláv a umelci  Falleros

Oslavy  Las Fallas sa konajú v marci tento rok  17-19.3.2019.  V súčasnosti sa na produkcii súsoší podieľajú profíci, tzv. Artistas Falleros – špecialisti zameraný na tvorbu fallas. Ide o skupiny  umelcov, maliarov, remeselníkov, inžinierov či architektov, ktorí robia na konštrukcii sôch počas celého roka. Dnes patrí táto profesia medzi seriózne a krajina ponúka špeciálne školy, ktoré vychovávajú  takýchto  umelcov.

Španielsky temperament a petardy 

Oslavy Fallas spájajú južanský temperament a lásku k fiestam – oslavám. Počas týchto dní nie je čas na oddych. Ak sa ubytujete v meste Valencia, Denia a ďalšie, o budíček ani nudu sa nemusíte strachovať.  Inak najideálnejšie za dobré ceny si rezervujte izbu, alebo byt  cez AIRBNB. Mestom budú prechádzať členovia združení , hádžuci o zem  petardy  za sprievodu melodických španielskych a hlavne hlučných dychoviek. V posledný deň si užijete aj sprievod malých – infantilos a veľkých- mayor, Faller, ktoré predvedú kilometrovú módnu prehliadku tradičných krojov, pastva pre oči akú si nemôžete nechať ujsť.  Pohľad na promenádujúcich sa do krojov vyobliekaných mužov so svojimi rovnako do tradičného kroja odetými bábätkami na rukách nenechá chladného žiadneho z účastníkov.

 

Ale samozrejme, že najviac obdivované je ženské pokolenie, či už v útlom, dospelom, alebo seniorskom veku.

Najväčší zážitok na konci osláv

Ak prídete na tieto oslavy vo finále, posledný večer 19. marca zažijete spektakulárne divadlo! Od 22 hodiny sa bude páliť. Všetky sochy, okrem najkrajšej, ktorá poputuje do múzea vo Valencii. Srdce vám zaplače a budete otáčať hlavou ak sa budú uprostred plameňov rozpadávať krásne plastiky, ku ktorým ste si za pár dni vytvorili vzťah.

Kreatívne hlavičky a ručičky na nich pracovali 12 mesiacov, poslúžili 4 dni a skončia  v šľahajúcich plameňoch pred očami obdivovateľov. A nemyslite si, že budú smutní! Ó nie, milovníci fiest budú  aplaudovať a ešte ako!

Deň Svätého Pepeho sa ukončí o jednej v noci veľkolepým ohňostrojom, ten bude znamením, že štyri dni plné zábavy, svetla, farieb, dobrej nálady a  kreatívnych nápadov sú minulosťou.  Keď sa najbližšie ráno vrátite na miesto, kde všetko horelo, nájdete len  čisté ulice, uvidíte, ľudí vracajúcich sa do práce rovnako ako každé iné ráno.

Ak sa chystáte tento rok na Fallas, bukujte si hotel v Denii a ak použijete  tento link získate 15 Euro bonus , môj tip je príjemný wellnes hotel Daiya Denia Spa & Business . 

Ak ste tohtoročné Las Fallas nestihnete nelámte si hlavu, možno preferujete leto a bude pre vás lepšia alternatíva prísť do španielskeho raja v  lete, môj tip čo tak bukovať si jednu z najstarších, najimpozantnejších a luxusných fínk (finca – španielske pomenovanie pre usadlosť)  tak si ju môžete rezervovať túto v neďalekej Moraire  https://evuschka.com/pobyty-pri-mori/

V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktujte.  Viac fotiek k Fallas aj k životu na Costa Blanca nájdete  tu  https://www.instagram.com/spainlifeandhouses/

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s